Kutlu Adalı’ya tehdit dolu mektup ortaya çıktı

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı, 6 Temmuz 1996 yılında KKTC’nin Lefkoşa şehrinde suikasta kurban gitti. Suikaste ilişkin olarak ilk zamanlarda Ergenekon ve Abdullah Çatlı isimleri dillendirildi. İktidarla bozuştuktan sonra yurtdışına çıkan organize suç örgütü lideri Sedat Peker ise çektiği videolarda Kutlu Adalı cinayetine ilişkin birtakım iddialar öne sürdü.

Peker, kardeşi Atilla Peker’in eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın talimatı üzerine Korkut Eken’le birlikte Kutlu Adalı’yı öldürmek üzere Kıbrıs’a gittiklerini öne sürdü. Atilla Peker’in savcılığıa konuya ilişkiğn verdiği ifadede, suikasti gerçekleştiremediklerini ancak kendisi cezaevindeyken Korkut Eken’in “Kıbrıs’taki iş halloldu” dediğini iddia etti.

Korkut Eken ise iddiaları reddetti. “Bana düşmanlık güdüyorlar” diyen Eken, Atilla Peker ile birlikte Kıbrıs’a gittiklerini ancak Kutlu Adalı ile ilgisi olmadığını ileri sürdü. Eken, “PKK’nın oradaki faaliyetlerini incelemek ve raporlamak için gitmiştim. O zaman tek olmamak için yanıma Atilla Peker’i aldım. O zamanlar devlet görevlisi değil, ‘eleman’ kullanırdık” ifadelerini kullanmıştı.

Kıbrıs’ta bu iddialar basında geniş yankı buldu. Kıbrıs Postası, tarih veya imza bulunmayan, Adalı ailesine tehditler içeren bir mektubu yayımladı. Mektubun, Adalı suikastından kısa bir süre öncesine ait olduğu sanılıyor.

Cinayet dosyasında da bulunduğu sanılan ve “Türk’ün Kahramanları” imzalı mektup şöyle: Biz Doğu, Güneydoğu Anadolu’muzda, kahramanca Türklüğe yakışır bir şekilde Ermeni bozuntusu kuyruklu vahşi Kürtlerle uğraşırken, siz Yavru Vatanda karı-koca, hem de basın vasıtasıyla Türkiye ve Türklere karşı adeta Rum yanlısı hareket ve hakaretlerde bulunuyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir