Menbiç’te protestolarda 5 kişi hayatını kaybetti gösteriler büyüyor

uriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kurduğu Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, göstericilerin taleplerini yerine getirme, vatandaşların çıkarlarına hizmet etme ve kendi tabiriyle “ajanların” ve “kötü niyetlilerin” yolunu kesme sözü verirken, ismini vermediği tarafları Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda istikrarı ve güvenliği bozmaya yönelik gündemlerini uygulamaya çalışmakla suçladı.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD’li yetkililerin ülkenin kuzeydoğusundaki bölgelere son girişini, ‘Suriye’nin egemenliğini baltalamayı ve silahlı milislere destek sağlamayı hedefleyen bir hırsızlık’ olarak nitelendirdi.

Münbiç kentinin merkezindeki halk meydanında ve şehrin doğusundaki Ulu Camii ve el-Hattaf kontrol noktasında toplanan tüccarlar ve siviller, şehir yetkililerinden göstericilere ateş açanların yargılanmasını, zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılmasını, son zamanlarda yakıt ve enerji türevlerinde krize tanık olan kentin yakıt payının artırılmasını ve yolsuzlukla mücadele ve sivil ve askeri yönetimdeki uygulayıcıların sorumlu tutulmasına ilişkin yasanın kabul edilmesini talep ettiler.

Münbiç’in yaklaşık 6 kilometre doğusundaki Hüdhüd bölgesinde önceki gün zorunlu askerlik uygulamasına karşı çıkan halk gösterileri düzenlendi. Gösteriye katılan tanıklar ve eylemciler, İç Güvenlik Güçleri’nin protestoculara karşı canlı mermi kullandığını ve onlarca yaralının yakındaki hastanelere kaldırıldığını ve Vefa Hasan el-Bahivi adlı bir sivilin ise öldürüldüğünü bildirdiler. Ayrıca benzer gösterilerin Münbiç’in doğu girişindeki el-Hattaf Kontrol Noktası’nda da gerçekleştiği kaydedildi. Göstericilerin kontrol noktasının kontrolünü ele geçirdiğini, ancak güvenlik güçlerinin bölgeye askeri takviye göndererek sivillere ateş açtığını belirten yerel medya ve görgü tanıkları, İbrahim Cuma el-İbrahim ve Mahmud İbrahim el-Hasan adlı iki sivilin öldürüldüğünü bildirdi. Öte yandan, ABD kuvvetleri tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile müttefik olan Münbiç Askeri Konseyi, sivillerin öldürülmesi ve barışçıl protestoların hedef alınması hakkında yayınlanan haberleri yalanladı. Konsey tarafından yapılan açıklamada, Hüdhüd köyünden araçlarıyla geçerken hükümet güçleri tarafından bir gencin öldürüldüğü ve üç kişinin ise yaralandığı ifade edildi. Konsey açıklamasında, Münbiç ve kırsalında yaşayan halka isyan ve fitne çıkaranların ve bölgenin güvenlik ve istikrarını bozanlara itibar etmemeleri çağrısında bulunarak, bölgenin güvenliğinden onları sorumlu tuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir